Władze Autonomii Kurdyjskiej: popieramy federalizację Syrii

Władze Regionalnego Rządu Kurdystanu w Iraku na których czele stoi Masoud Barzani opublikowały dziś oświadczenie popierające federalne rozwiązanie dla Syrii. W tekście możemy przeczytać, „Dla stabilnej i pokojowej przyszłości popieramy federalizm w Syrii”. Biuro polityczne Demokratycznej Partii Kurdystanu, KDP, rodzimej partii prezydenta Barzaniego, jednej z dwóch głównych kurdyjskich partii w Iraku, także opublikowało podobne oświadczenie. W ostatnich dniach rzecznicy prasowi Administracji Rodżawy także wypowiadali się na rzecz systemu federalnego jako potencjalnego rozwiązania kryzysu.

Prezydenckie oświadczenie zostało opublikowane na stronie rządu, stwierdza między innymi „Dla stabilności i równowagi pomiędzy różnymi grupami etnicznymi popieramy ideę federalizmu w Syrii. Ażeby mogło się tak stać Kurdowie muszą okazać wspólne stanowisko i nalegać na system federalny”.

KDP w swoim stanowisku na rzecz federalizacji dodaje także „System federalny jest najlepszym rozwiązaniem, nie tylko dla Kurdów ale dla całej Syrii”.

Gest ten jest tym istotniejszy że o ile dzieląca Zachodni i Południowy Kurdystan granica jest w tej chwili zupełnie umowna, to dzielą je znaczne różnice polityczne oraz modele sprawowania władzy i organizacji społecznej. Podziały te są na tyle istotne że w zeszłym roku kurdyjskie organizacje polityczne działające na terenie Syrii wręcz wzywały rząd Barzaniego do nie mieszania się w ich politykę wewnętrzną. Obecne oświadczenia te następują po wcześniejszych wypowiedziach rzeczników prasowych Administracji Rodżawy, partii PYD, i ruchu TEVDEM na rzecz „systemu federalnego jako rozwiązania dla pluralistycznej demokratycznej Syrii”.

Na bazie: Kurdish Question; KRG Presidency: We Support Federalism In Syria

 

Related posts

Leave a Comment