Test DNA udowadnia kłamstwo Turcji

Sprawca niedawnego zamachu bombowego w Ankarze został oficjalnie zidentyfikowany jako Abdulbaki Sömer kryptonim Zinar Raperin, a nie Salih Neccar, jak utrzymywały tureckie państwo i rząd AKP.

Próbka DNA została pobrana od Musy Sömera ojca zamachowca, który został aresztowany i wkrótce potem wypuszczony na wolność, potwierdziła tożsamość sprawcy ataku.

Wymierzony w personel wojskowy zamach bombowy który miał miejsce 17 lutego w Ankarze, rozpoczął wymianę oświadczeń i kontr pomiędzy oficjelami Turcji, Rojavy i USA, po tym jak prezydent Turcji Erdogan i premier Davutoglu oświadczyli że zamachowiec był członkiem YPG nazywającym się Salih Neccar.

Przedstawiciele YPG i PYD natychmiast odrzucili takie zarzuty, podobnie jak i przedstawiciele administracji USA którzy oświadczyli że Turcja nie dostarczyła [wbrew zapowiedziom] dostatecznych dowodów. Tureccy urzędnicy konsekwentnie powtarzali jednak zarzuty i żądania aby Waszyngton „zobaczył prawdziwą twarz YPG/PYD” i potępił je jako organizacje terrorystyczne.

Wkrótce później, grupa Kurdyjskie Sokoły Wolności (TAK) przyjęła odpowiedzialność za atak i upubliczniła nazwisko zamachowca – Abdulbaki Sömer, Kurda z Północnego Kurdystanu (wschodniej/południowo-wschodniej Turcji) a nie Rojavy (północnej Syrii).

Tureccy oficjele zmienili więc swoje zarzuty stwierdzając że Sömer przekroczył granicę turecką w kierunku Rojavy, a następnie powrócił jako Neccar; to twierdzenie jednak także zostało odparte przez ojca Sömera, który potwierdził że jego syna przedstawia fotografia opublikowana przez TAK, nie przez władze Turcji.

Oryginalny artykuł DNA Test Proves Turkey Lied About Identity of Ankara Bomber za diclehaber.com

Related posts

Leave a Comment