Starcia między kurdyjską policją a siłami syryjskiego reżimu w Al-Kamiszli

W środę w Al-Kamiszli (Qamishlo) w Rodżawie (na terytorium północnej Syrii) doszło do poważnych starć pomiędzy kurdyjską siłą policyjną Asayîş, a siłami związanymi z syryjskim reżimem, jak informuje reporter Kurdistan24. Najprawdopodobniej nie było jednak ofiar śmiertelnych.

Znajdujący się na miejscu dziennikarz donosi że starcia wybuchły gdy członkowie reżimowej milicji kontrolującej niewielki obszar w centrum miasta użyli granatów hukowych w celu zastraszenia ludzi odwiedzających pobliski rynek. W odpowiedzi siły Asayîş utworzyły kordon wokół kontrolowanego przez reżim obszaru.

„Członek rządowej milicji wbiegł do naszego [serwisu Kurdistan24] biura żeby się ukryć, ale w ślad za nim pojawił się oddział bezpieczeństwa który szybko go pochwycił”, dodaje reporter.

Ze źródeł w lokalnej komendzie Asayîş Kurdistan24 dowiedziało się że siły zrealizowały dużą operację w efekcie której zatrzymano 60 członków pro-rządowej milicji, oraz zarekwirowano 6 należących do nich samochodów.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, obserwujące konflikt w Syrii przez siatkę informatorów znajdujących się na miejscu, stwierdziło że Asayîş dokonało także ostrzału kilku budynków na terenach kontrolowanych przez reżim przy użyciu przenośnych wyrzutni rakiet.

Taką wersję wydarzeń potwierdza także serwis ANHA, który informuje także że kontrowersyjne posunięcie Asayîş nastąpiło po „prowokacjach ze strony sił prorządowych, wymierzonych w cywili w Qamishlo, w tym użycia granatów hukowych w celu zastraszenia”. W ocenie dziennikarzy tego serwisu, pro-reżimowa formacja Narodowa Siła Obrony (NDF), spiskowała w celu zakłócenia i aresztowania mieszkańców, którzy zamierzali upamiętniać rocznicę ataków chemicznych na Region Kurdyjski w Iraku. W atakach tych, które miały miejsce w 1988 roku, w ciągu paru minut zginęło około pięciu tysięcy Kurdów.

Serwis Kurdistan24 dodaje też że w tym samym mieście już wcześniej, w grudniu, doszło do starć pomiędzy milicją NDF a kurdyjskimi siłami YPG. Doszło do nich po tym jak pijany bojownik reżimu zaczął strzelać do kurdyjskiej policji drogowej. W odpowiedzi Asayish YPG aresztowało go wraz z 11 innymi milicjantami NDF.
Źródła: kurdistan24.net, ANHA

[logged_in][/logged_in]

Related posts

Leave a Comment