Ponad 200 dżihadystów ISIS zdezerterowało z Rakki

Dziesiątki bojowników ISIS zdezerterowały w ostatnich dniach w prowincji Rakka w północno-wschodniej Syrii, jak podają lokalne źródła.

“Nowa fala ucieczek uderzyła w struktury ISIS w prowincji Rakka”, poinformowało ARA News źródło w mieście Rakka, pod warunkiem anonimowości. Liczba dezercji przekroczyła właśnie 200 osób w ciągu jednego tygodnia, jak twierdzą dobrze poinformowane źródła.

“Większość niezadowolonych udała się do Aleppo żeby dołączyć do innych grup rebeliantów, pozostali najprawdopodobniej przekroczą granicę z Turcją” twierdzi źródło.

ISIS straciło w ostatnich dniach kluczowe tereny w północnej Syrii na rzecz wspieranych przez koalicyjne lotnictwo Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF/QSD, koalicja w której kluczową rolę odgrywają siły kurdyjskie). Ze względu na naloty dżihadyści utracili także dostęp do zasobów strategicznych. Tylko w zeszłym tygodniu SDF wyparło ISIS z paru regionów w prowincjach Hasakah, Rakka i Aleppo.

Jednocześnie eskalują konflikty o podział władzy i pieniędzy w samozwańczym kalifacie.

W niedzielę, starszy rangą tunezyjski dżihadysta i dowódca operacji zbrojnych ISIS w północnej Racce, Abu Ali al-Tunisi, został zabity przez bojowników należących także do ISIS. Według relacji otworzyli oni ogień swojego dowódcy w niedzielny poranek, zabijając dwóch członków eskorty oraz dowódcę. „Po śmierci al-Tunisiego wybuchły starcia pomiędzy bojownikami, do póki z interwencją nie przybyła podporządkowana ISIS Islamska Policja i nie aresztowała co najmniej trzech z tych zaangażowanych w zamach” doniósł ARA News nadający z Rakii aktywista-dziennikarz Ammar al-Hassan.

Według doniesień lokalni członkowie ISIS protestują przeciw dowództwu ze względu na promocję zagranicznych dżihadystów na wyższe pozycje dowódcze. Co więcej falę oburzenia wywołało, spowodowane utratą kluczowych zasobów, obniżenie żołdu.

Według doniesień w Aleppo, z pomocą innych grup rebeliancki zdezerterowało kolejnych 40 bojowników ISIS. “W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odbywały się poufne rozmowy pomiędzy frakcjami opozycji i członkami ISIS. Te starania dały efekt w postaci dezercji 40 bojowników, dzięki wsparciu Failaq al-Sham (główna syryjska grupa rebeliantów w Aleppo),” jak poinformował ARA News jej rzecznik Ali Jaafar w niedzielę.

Źródła: ARA News, ARA News, ARA News

Related posts

Leave a Comment