PKK odpiera oskarżenia o sabotaż ropociągu

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) odpiera zarzuty ze strony Turcji oraz niektórych przedstawicieli rządu autonomicznego Regionu Kurdystanu (KRG), oskarżające o udział jej partyzantów w sabotażu ropociągu Kirkuk – Yumurtalik na terenie Turcji 17 lutego. Wybuch rurociągu miał spowodować znaczne straty dla autonomii, jednak Centrum Obrony Ludowej (NPG), dowództwo zbrojnego skrzydła PKK zaprzecza związkom z atakiem. W ciągu paru dni do sytuacji ustosunkował się premier KRG, Neçirvan Barzani, stwierdzając „nie może stwierdzić że za atakiem stała PKK”.

W oświadczeniu opublikowanym 3 marca 2016 dowództwo NPG stwierdziło że podobny atak miał miejsce w rejonie Şırnak’s Hezex w Turcji 27 lutego, i po ekstensywnym dochodzeniu uznano że w te akcje sabotażu nie były w nie zaangażowane żadne agendy ruchu kurdyjskiego. Co więcej według NPG oba ataki miały mieć na celu zwiększenie napięć pomiędzy różnymi frakcjami Kurdyjskimi w momencie kiedy ruch przybiera na sile, winą o ataki obarczając Turecką Agencję Wywiadowczą (MIT) i powiązane z nią grupy.

Oświadczenie podkreślało jednak konieczność zgody ludności Północnego Kurdystanu na budowę rurociągów przesyłających ropę i gaz przez ten obszar, ponieważ „budowa rurociągów przesyłających ropę i gaz, bez akceptacji społecznej wymierzone są w ruch na rzecz wyzwolenia ludności”. NPG wzywa też administrację KRG do rozważenia swoich relacji z Turcją.

Ropa jest głównym źródłem finansowania autonomii Kurdyjskiej w Iraku, główne pola roponośne w granicach tego kraju znajdują się właśnie na terenie KRG. 24 czerwca zeszłego roku, w związku z faktem że rząd federalny z Bagdadzie przestał wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych wobec autonomii, przestała ona odprowadzać zyski ze sprzedaży ropy do irackiego banku centralnego. Obecnie na stronach Ministerstwa Zasobów Naturalnych co miesiąc publikowane są szczegółowe sprawozdania z eksportu i wpływów. Jednostronna decyzja wywołała wyraźny sprzeciw ze strony władz federalnych, jednak najwyraźniej nie były one w stanie jak na razie podjąć jakichkolwiek dalszych kroków. Obecne wpływy miesięczne ze sprzedaży ropy Turcji to około 380 milionów dolarów, atak miał spowodować 100 milionów dolarów straty dla rządu autonomii.

Źródła: Kurdish Question, Ministerstwo Zasobów Naturalnych KRG, Biznesalert, Rojnews.

Related posts

Leave a Comment