Pilny apel: Nie pozwól by jutro było za późno dla Sur!

Wiceprzewodniczący Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Hişyar Özsoy opublikował oświadczenie o rozwoju wydarzeń w rejonach o nieograniczonej 24-godzinnej „godzinie policyjnej” i pod oblężeniem wojskowym [na terenie Turcji]. Skupiając się przede wszystkim na dzielnicy Sur miasta Amed (Diyarbakir), Özsoy wzywa międzynarodową opinię publiczną do podjęcia akcji która powstrzymała by przekształcenie Sur w kolejną masakrę na skalę Cizre, gdzie zamordowano już ponad 250 osób, wiele poprzez spalenie żywcem w piwnicach.

Poniżej publikujemy apel.

Pilny apel: Nie pozwólmy by jutro było już za późno dla Sur!

Niekończące się całodobowe godziny policyjne wprowadzone przez rząd AKP w kurdyjskich prowincjach od 16 sierpnia 2015 coraz bardziej pogłębiają katastrofalną sytuację przeczącą podstawowym prawom człowieka i wolności w całym regionie, w tym prawo do życia i bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy dla siedmiu prowincji i 20 gmin godziny policyjne trwały w sumie przez 395 dni. Ta polityka ogranicza swobód w jasny i bezpośredni sposób kluczowe zapisy konstytucji Republiki Turcji, tak jak i podstawowe zapisy międzynarodowych umów humanitarnych, na czele z Konwencją Genewską dla ochrony ludności cywilnej w trakcie wojny i w strefach konfliktu. Ostatnim i najbardziej niszczycielskim przykładem systematycznej przemocy i zagrożenia masakrą pod 'godziną policyjną' jest miasto Cizre, w prowincji Şırnak, gdzie przed oczami niewzruszonej społeczności Turcji i międzynarodowej; co najmniej 165 cywili którzy skryli się w piwnicach budynków mieszkalnych przed działaniami wojska zostało zgładzonych w bombardowaniach sił bezpieczeństwa.

Podczas gdy rząd AKP kontynuuje zbywanie jakiejkolwiek odpowiedzialności za masakrę cywili w Cizre klisza „walki z terrorem”, ponownie, jesteśmy zszokowani wiadomościami z dzielnicy Sur w Diyarbakır, w której godzina policyjna panuje od 78 dni, od 11 grudnia 2015. Według lokalnych źródeł i prasy, około 200 osób, w tym dzieci i rannych, pozostaje uwięzionych w piwnicach budynków mieszkalnych w Sur, gdzie obecnie dalej trwają zbrojne starcia. Przez ostatnie dwa dni oficjalni przedstawiciele naszej partii i parlamentarzyści starali się uzyskać kontakt z przedstawicielami rządu żądając oficjalnego śledztwa w sprawie tych informacji i otwarcia bezpiecznego korytarza których umożliwił by wyprowadzenie uwięzionych cywili. Jednak wszelkie nasze starania i żądania pozostają bez odpowiedzi. Jesteśmy obawiamy się możliwości powtórzenia masakry z Cizre w Sur.

W tych warunkach jesteśmy zaniepokojeni milczeniem społeczności międzynarodowej wobec przemocy i masakr w kurdyjskich miastach. Gdy trwały wojskowe ataki przeciwko uwięzionym cywilom w Cizre, informowaliśmy że milczenie i niewzruszenie świata wspiera rząd AKP i jego siły bezpieczeństwa w ich nielegalnych i nieludzkich praktykach wobec kurdyjskich miast. Gdyby podniósł się potężny głos społeczności międzynarodowej w obronie życia i bezpieczeństwa uwięzionych w piwnicach cywili, być może nie wydobywano by dziś z pod gruzów Cizre setek ciał.

Teraz, w przeddzień możliwości powtórzenia tej tragedii w dzielnicy Sur, wzywamy świat jeszcze raz. Wzywamy wszystkie instytucje międzynarodowe, organizacje humanitarne i aktywistów o pilne przyjęcie odpowiedzialności, zażądanie od Tureckich władz zaprzestania stosowania godzin policyjnych i państwowej przemocy w kurdyjskich miastach, i w szczególności o zapewnienie bezpieczeństwa życia cywili uwięzionych w piwnicach Sur.

Nie pozwólmy żeby jutro było za późno dla Sur!

Hişyar ÖZSOY wice współprzewodniczący HDP, kierujący sekcją spraw zagranicznych

Oryginalna publikacja: Urgent Call: Don’t Let Tomorrow Be Too Late for Sur!

Related posts

Leave a Comment