Kurdowie przygotowują się do zadeklarowania federacji w Syrii

Lokalna administracja, powiązana z kurdyjską Partią Unii Demokratycznej (PYD), planuje ogłosić zawiązanie federalnego stanu (jednostki terytorialnej federacji), podczas nadchodzących obchodów kurdyjskiego nowego roku, 21 marca.

W środę, 200 delegatów i delegatek z Syryjskich partii oraz organizacji zebrało się w ramach odbywającej się w, słynącym z wydobycia ropy, mieście Rumelan w prowincji Hasakah, aby omówić powołanie federacyjnego systemu politycznego w kurdyjskich regionach Syrii, znanych też jako Rodżawa.

Konferencja zatytułowana „federalna Syria gwarantem współżycia i braterstwa narodów”, zgromadziła delegatów Kurdyjskich, Arabskich, Chrześcijańskich i Armeńskich.

Rozmawiając z ARA News, Idris Nassan, kurdyjski przedstawiciel administracji z Kobane, stwierdził że federalizm jest jednym z kluczowych żądań Kurdów w Syrii.

„Każdy nasz krok przybliża nas do tego celu, czas na publiczne zadeklarowanie, i danie szansy innym grupom na dołączenie”, stwierdza. „SDF [Syryjskie Siły Demokratyczne] i YPG [Powszechne Jednostki Ochrony] mogą wyzwolić od ISIS znacznie większą część północnej Syrii i zamierzają uwolnić pozostałe obszary.”

“Federalizm jest adekwatny dla zróżnicowania północnej Syrii, i gwarantuje demokrację i równość dla wszystkich jej narodów”, podkreśla Nassan.

Rodi Hesen, analityk pracujący dla serwisu Insightkurdistan, powiedział ARA News że ogłoszenie systemu federalnego jest istotnym krokiem dla Syrii. “Syria nie może już być scentralizowanym państwem, trwająca wojna domowa zakończyła jedność Syrii”, stwierdza.

Wykluczenie kurdyjskiej partii PYD z trwających w Genewie rozmów pokojowych może być jednym z głównych powodów dla których Kurdowie przyśpieszyli z ogłoszeniem stanu federalnego w Syrii.

“Co więcej, ani reżim ani opozycja, nie mają pozytywnego stanowiska wobec praw narodowych Kurdów, więc lepiej narzucić je sytuacją de-facto”, dodaje.

Bashar Ja’afari, Syryjski ambasador w ONZ w swojej środowej wypowiedzi potępił federalizm. Stwierdził że “Kurdowie są istotnym elementem ludu Syrii… Granie więc na stworzenie jakiegokolwiek podziału pomiędzy Syryjczykami będzie zupełną porażką”.

Jednak, Hesen sądzi że USA i Rosja mogą poprzeć federalizację Syrii. “Ten system nie spotka się ze sprzeciwem obu krajów. (…) Niedawno, Rosja i USA dyskutowały możliwość federalnego scenariusza dla Syrii. Nie sądzę że coś takiego zostanie ogłoszone [przez administrację Kurdyjską] zanim YPG wyprze ISIS z innych kurdyjskich regionów takich jak Azaz, Jarablus i Al-Bab na północy prowincji Aleppo.”

Oficjele USA stwierdzili jednak że nie uznają semi-autonomicznego regionu Kurdyjskiego, nie są jednak przeciwni federalizacji kraju jeżeli syryjczycy tego zapragną.

“Nie uznamy żadnej samozwańczej strefy autonomicznej. Pozostajemy oddani sprawie zjednoczonej Syrii w jej obecnych granicach”, stwierdził młodszy rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Mark Toner w środę.

Plan syryjskich Kurdów aby połączyć trzy kurdyjskie obszary autonomiczne na północy Syrii w systemie federalnym, może spotkać się z negatywną reakcją Turcji, której rząd obawia się że powstanie kurdyjskiej autonomii w kolejnym kraju może podburzyć kurdyjską populację w Turcji.

Rozmawiając z ARA News w Rumelan, Ahmed Araj, rzecznik Syryjskiego Aliansu Demokratycznego (SDA), mówił o trwających międzynarodowych wysiłkach wspieranych przez Rosję i USA aby powstrzymać przemoc w Syrii, i zacząć podejmować konkretne kroki które zapewnią pokojowe rozwiązanie konfliktu i pozwolą zachować jedność kraju.

“Geograficzny podział sił wojskowych w Syrii wskazuje na to że kraj już został faktycznie podzielony, na ziemi. System federalny jest najlepszym rozwiązanie dla przyszłości Syrii gwarantującym prawa wszystkim elementom tego społeczeństwa”.

“My, jako SDA [główny Arabski blok polityczny w Rodżawie], przyjmujemy zasadę politycznej decentralizacji. Poparliśmy taką wizję na pierwszej konferencji w Derik kiedy powołano Syryjską Radę Demokratyczną; wierzymy że decentralizacja i system federalny jest jednym z najlepszych rozwiązań dla Syrii”, jak podkreślił.

Źródła: ARA News, ANHA

Related posts

Leave a Comment