Girê Spî oczyszczone z ISIS po 16 godzinach starć

Miasto Girê Spî w Rojava, Zachodnim Kurdystanie, zostało oczyszczone z gangów ISIS które dopuściły się agresji przy wsparciu Turcji przedwczoraj w nocy.

Grupy terrorystów zostały rozmieszczone w regionie Mentiqet-ul Îskan po przejściu granicy ze strony Turcji. Przypuściły atak wobec dzielnic Îskan, Eyn Arûs, szpitala Watanî i wioski Hemam Tirkman około 01:15 sobotniej nocy.

YPG/YPJ i Asayish (siła policyjna) natychmiast odpowiedziały na atak i dały radę okrążyć agresorów, w ciągu zaciętych starć trwających 16 godzin.

W starciach które trwały do godziny 16 w sobotę zabito dziesiątki terrorystów, jednak miasto udało się w pełni oczyścić.

Dłużej trwały starcia pomiędzy YPJ a islamistami pomiędzy wioską Hemam Tirkman i miastem Ayn îsa.

Jeszcze przed zakończeniem walk biuro prasowe Jednostek Obrony Ludności (YPG) oświadczyło że grupy ISIS przeprowadziły ataki wymierzone w południowe i wschodnie rejony Girê Spî ze strony Turcji i Raqqi.

Terroryści atakujący ze strony Turcji uderzyli na centrum Girê Spî (Til Ebyad), osady Nestel, Xwêra i Qenetra. Atakujący od południa, z kierunku dalej podporządkowanego islamistom miasta Raqqa, zaatakowali osady Genterî i Şergirat na wschód od Ayn îsa i południe od miasta Silûk.

Oryginalna publikacja: Girê Spî cleansed of ISIS gangs after 16 hours of clashes

Jak donosi agencja Routers w odparciu ataku uczestniczyło też lotnictwo USA przypuszczając 10 ataków z powietrza które pomogły odeprzeć część atakujących w kierunku tureckiej granicy. W walkach miało zginąć w sumie co najmniej 45 islamistów i 20 bojowników i bojowniczek kurdyjskich. Miasto zostało zaatakowane ze względu na kluczową pozycję strategiczną; przecina bowiem linie zaopatrzeniowe tzw. Państwa Islamskiego.

Źródło dla depeszy Routersa; YPG Forces Repel Islamic State Attack On Gire Spi / Tel Abyad

Related posts