Czołowy saper peszmergów umiera od odniesionych ran

Irbil, Kurdyjski Region Autonomiczny – Suleman Sahed Chirukaya (na zdjęciu po prawej), saper i czołowy ekspert d/s rozminowania, któremu przypisuje się ocalenie życia setek peszmergów (żołnierzy kurdyjskiej armii) na liniach frontu, zmarł w szpitalu w Niemczech w sobotę, ze względu na obrażenia spowodowane w zeszłym tygodniu przez rozbrajany przez niego ładunek pozostawiony przez ISIS.

Chirukaya został ranny w zeszłą środę podczas rozbrajania bomby wewnątrz tunelu wykorzystywanego przez ISIS w wiosce Duża Tizxrap na froncie Bashiqa, na wschód od Mosulu. Został ewakuowany helikopterem do Irbilu, a następnie przetransportowany lotniczo na leczenie do Niemiec, gdzie zmarł w wyniku odniesionych ran, jak dowiedziała się agencja Rudaw.

Chirukaya niedawno przeprowadził się do Niemiec, jednak powrócił do Kurdystanu z początkiem wymierzonej w ISIS ofensywy na Mosul, aby pomóc peszmergom rozbrajać liczne improwizowane urządzenia wybuchowe (IED-y) pozostawiane przez islamistów na terenach które mają utracić.

Ze względu na ilość rozbrojonych ISIS-owskich bomb, znany był w siłach kurdyjskich jako „wybawca setek peszmergów”.

Ofensywa mająca na celu wyparcie ISIS z jego twierdzy w Mosulu rozpoczęła się natarciem peszmergów 17 października.

źródło: rudaw.net: Peshmerga’s leading bomb disposal expert dies from wounds

Related posts

Leave a Comment