15 zatrzymanych, 21 aresztowanych w Tureckiej kampanii przeciwko kurdyjskim politykom

Zatrzymania i aresztowania kurdyjskich polityków i aktywistów trwają w miastach całej Turcji i Północnego Kurdystanu. 9 Marca oddziały policyjne weszły do budynków w Stambule, Van Şırnak, Adana, Adıyaman i Siirt aresztując wyznaczone osoby.

Z 36 osób zatrzymanych w tej serii nalotów 21 zostało już aresztowanych na podstawie zarzutów o przynależność do nielegalnej organizacji. Wśród aresztowanych znaleźli się między innymi współprzewodniczący Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) dzielnicy Gevaş w mieście Van, Bedriye Öner i Nevzat Altundal oraz współprzewodniczący Demokratycznej Partii Regionów (DBP – „partia samorządowa” podległa HDP) Bülent Kamış jak i wielu radnych tej partii.

Parę dni temu w Turcji rząd przejął także największą opozycyjną gazetę Zaman (TVN24, BBC) oraz agencję prasową Cihan (TVN24, NYTimes) oraz szereg innych tytułów prasowych.

O obawach aresztowania którego domagają się przedstawiciele rządu AKP w niedawnym wywiadzie dla Bloomberga mówił też współprzewodniczący HDP Selahattin Demirtaş. W drodze do Brukseli podkreślał także krótkowzroczność strategii Unii wobec Turcji i problemu uchodźców, gdyż „jeśli wojna w Turcji będzie trwać dalej, będziecie mieli także tureckich uchodźców”. Jednak już parę dni wcześniej turecka straż przybrzeżna ze zdziwieniem odkryła że wśród zatrzymanych imigrantów próbujących uciec do Grecji są także Kurdowie – obywatele Turcji.

Źródła: Kurdish Question, Bloomberg,
[logged_in][logged_in]

Related posts

Leave a Comment